flagsMiejsca nurkowe: Agia PelagiaBłękitna Jaskinia

Błękitna jaskinia, to jedno z najbardziej fascynujących miejsc do nurkowania na Krecie. Leży niedaleko Agia Pelagia.

    Początkujący   Zaawansowani
Poziom trudności  
Max. głębokość 18 m 31 m

cave diving in crete, blue cave Ok. 4 km na zachód od centrum nurkowego, łódź kotwiczy po prawej stronie wejścia do jaskini. Już przed wejściem do wody wrażenie na nurkach robi ogromna skalna ściana, wznosząca się poziomo na wysokość 100 metrów.

W zależności od doświadczenia nurka, można tu zejść maksymalnie na głębokość od 22 do 31 metrów. Z przodu jaskini spotykamy kilka dużych skał i rafę oferujące życiową przestrzeń dla białych leszczy i lucjanów. Ich wegetacja jest zadziwiająca. Wrażenie robi też ogromna różnorodność gąbek i kolonie czerwonych koralowców. Od kwietnia do czerwca miejsce to jest również domem dla dużej ilości homarów.

Ściana niedaleko wejścia do jaskini ma dużo dziur i pieczar, w świetle latarek nurkowie obserwują muszle, krewetki, rośliny i inne morskie organizmy.

Wejście do jaskini znajduje się na głębokości 12 metrów. Jaskinia ma 11 metrów szerokości i 15 metrów długości. Pułap jaskini w holu wejściowym jest tak wysoki, że sięga powierzchni wody. Zadziwiające kolory typowej jaskiniowej flory i fauny możemy obserwować oświetlając je światłem latarki.

Tył jaskini jest tak wąski, że jednocześnie mieści się tu swobodnie tylko jeden nurek. W końcowym punkcie, gdzie słona woda spotyka się ze świeżą wodą powstają piękne stalagmity i stalaktyty, które będziemy mogli podziwiać podczas nurkowania.

Doświadczonym nurkom natura przygotowała piękną niespodziankę: znajdujący się po prawej stronie jaskini "syfon" prowadzi nurków okrężną drogą, przez 15 metrów do następnego holu, który może pomieścić jednocześnie cztery osoby. Szczeliny istniejące w ścianach jaskini pozwalają nam ujrzeć przepiękny widok podmorskich głębin i błękit otwartego morza.

To robiące na wszystkich wrażenie miejsce polecamy wszystkim nurkom z wyjątkiem "syfonu", który oferujemy tylko tym najbardziej doświadczonym. W jaskini nie można zabłądzić i nie ma tu również innych niebezpieczeństw.

więcej miejsc nurkowych:

Okolice Agia Pelagia: Jaskinia El Greco - Rafa El Greco - Przylądek Stavros - Mononaftis - Wielka Kotwica - Błękitna Jaskinia - Daedalos - Wrak Messerschmitta - Wyspa Dia

Okolice Malii: Wrak Messerschmitta - Wyspa Dia - Kori - Agios Georgios - Agia Varvara - Port Sissi - Dolina Kotwic - Milatos


padi instructor

IANTD, Nitrox and Technical Divers

DAN Europe, Divers Alert Network


Crete Diver's Club - Scuba diving in Crete Greece   -  All rights reserved

This website is optimized for people with disabilities and it complies with WCAG 2.0 - Level AA

Polityka prywatności

Design and SEO by Artkreta.GR

english pages german pages french pages η ιστοσελίδα στα ελληνικά polish version of this website